Fiat Brava sa vyrábal od konca roku 1995 do jesene roku 2001 ako osobný automobil, ktorý patril k nižšej strednej triede. Fiat Brava bola päťdverová verzia. Trojdverová verzia bola predávaná pod názvom Fiat Bravo. Kombi a sedan boli vyrábané od polovice roku 1996 ako Fiat Marea. Posledný model si zachoval väčšie nárazníky a širší rozchod kolies.

Fiat Brava
zdroj: wikipedia.org

Predchodca Fiatu Brava bol Fiat Tipo. Po uvedení Fiatu Tipo na trh jeho predaj mierne stúpal, ale po crash testoch, ktoré dopadli katastrofálne sa predaj zastavil. Spoločnosť si neskoro uvedomila, že Fiat Tipo by mohol ponúkať lepšie bezpečnostné prvky a tým zabezpečiť konkurenčnú výhodu. Preto sa do obehu vpustili modely Brava a Bravo. Počas dvoch rokov boli tieto automobily navrhnuté, vyvinuté a začala sa výroba. Prvoradým cieľom bolo zlepšiť bezpečnostné zariadenia, aby sa neopakoval neúspech Fiatu Tipo. Túto povesť sa podarilo čiastočne odvrátiť, keď Fiat Brava/Bravo získali v Európe titul Auto roka 1996.

Dynamika jazdy Fiatu Brava zodpovedala vtedajším štandardom jeho triedy. Ďalšou výhodou tohto auta bola čiastočne pozinkovaná karoséria, ktorá poskytovala dobrú ochranu proti hrdzaveniu, ale výfukový systém z toho neprofitoval.

Často spomínanou nevýhodou Fiatu Brava bolo zapojenie obvodov. Okrem tohto boli kritizované aj vlhkosť v zapaľovacej sústave, „rachotiace“ káble zabudované vo dverách, crash spínač pod sedadlom vodiča, ktorý bol nápadný ako aj použité lacne vyzerajúce plasty. Ďalšou nevýhodou boli časté hrubé chyby v chladiči vody, čím bolo spôsobené následné prehrievanie motora, resp. poruchy motora. Okrem toho sa objavili problémy s vonkajšími zrkadlami, ktoré boli bez náteru a s kľučkami na dverách vyrobené z plastov. Použité plasty boli časom priepustné a rozpúšťali sa.
V októbri 2001 boli Fiat Brava a Fiat Bravo vystriedané Fiatom Stilo.

Technické parametre

Dĺžka 4187 mm
Šírka 1741 mm
Výška 1416 mm
Rázvor náprav 2540 mm
Celková hmotnosť 1735 kg
Priemerná spotreba paliva 7,1 l/100 kmh
Max. rýchlosť 179 km/h