Fiat Linea predstavuje malé rodinné auto predstavené 26. marca 2007 v Tureckom meste Bursa automobilkou FIAT. Linea nahradil už starnúce Fiat Marea a stal sa najlepším sedanom automobilky Fiat. Tento automobil bol navrhnutý Fiat Style centrom a rozvíjaný ďalej v spolupráci s Tofas, tureckou automobilkou.

Fiat Linea

zdroj: topspeed.com

História

Rozmery Fiat Linea zodpovedajú rozmerom každého sedanu v rámci menších rodinných áut, ako napríklad Ford Focus, Mazda 3, alebo Opel Astra. Prvý štart Fiatu Linea vyrobeného v Turecku bol spočiatku striedmy, len s 1,3 dieselovým motorom. Neskôr výrobcovia prešli k motoru 1,6 litra čo už bolo pre tento sedan lepším riešením. Mnoho modernejších komponentov do týchto automobilov, počnúc novým motorom, ktoré boli následne dovážané do krajín EÚ sa vyrábali a stále vyrábajú vo Fiat závode Tatrastan v Rusku.

Od roku 2008 sa začal Fiat Linea predávať s ešte novším motorom brazílskeho typu “Torque” s objemom 1,9 l ktorý sa stal flexibilným pre daný trh. Avšak stále bol k dispozícií i Linea s 1,4 l motorom a 112 kW, presne takým istým ako vo Fiat Grande Punto, ktorý je schopný používať len benzín a ktorého motor je dovážaný.

Vylepšenia 1,9 litrového motora Fiatu Linea sa dostavili až rokom 2011, kde do modelu Linea bol montovaný výkonnejší motor podobne ako v modeloch Mini Cooper alebo Crysler.

Obľúbenosť Fiatu Linea vzrastala po celom svete. Fiat podpísal kontrakt i s Indickou automobilkou ktoré sa začala o Fiat Lineu zaujímať a postupne ho prepracovávať i do svojej výroby. V roku 2009 Indická automobilka predstavila ázijskému svetu Lineu 1,4L s výkonom 84 kW.

Kreativita automobilky i vzrast dopytu po tomto vozidle položili skvelé základy na nomináciu Fiatu Linea v Brazílskej súťaži. Linea sa postavil i proti takým súperom ako Honda Civic, Chevrolet Vectra, Toyota Corolla, Citroen C4 alebo Opel Astra.

Vybavenie automobilu

Fiat Linea je vybavený systémom Blue&Me, čo je systém hands-free pre telefonovanie. Systém kooperuje i s možnosťami nastavenia zvuku a regulácie hlasu. Zabudovaný systém Vám pri prepojení s mobilným telefónom umožní čítať sms správy alebo prehliadať Váš telefónny zoznam. Takisto priaznivci hudby ocenia USB konektor ktorý je priamo zabudovaný v palubnej doske a po zasunutí USB alebo flash konektora môžete púšťať svoju obľúbenú hudbu cez prehrávač Windows Media Player ktorý je v systéme Blue & Me už zabudovaný.

Postupne brazílski mechanici vyvinuli Fiat Linea s prídavným systémom GPS. Tento GPS systém neukazuje len mapy ale aj rôzne šípky a smery sprevádzané hlasovou navigáciou. Môžete zadať požadovanú adresu alebo pokyny, ktoré budú takisto sprevádzané hlasovou službou. Linea bola prvým vozidlom skonštruovaným v Brazílii s prídavným GPS. Postupne sa výroba Fiatu Linea presunula v roku 2009 aj do Južnej Afriky.

Fiat Linea v Indii

V súčasnej dobe predstavuje Fiat Linea plne aktívne a dynamické vozidlo. Cena Fiatu Linea závisí predovšetkým od jeho výbavy kde hlavný faktor je kapacita motora. Môžete sa rozhodnúť pre dieselový 1.3 litrový motor alebo motor poháňaný benzínom s kapacitou 1.4L.

Štandardných funkcií, ktoré právom prislúchajú Fiatu Linea je niekoľko: automatická klimatizácia, Blue & ME systém, riadené ovládanie predných stieračov podľa rýchlosti, ovládanie hlasitosti, moderný ovládací systém vodiča DIS, ktorý sa nevyskytuje v iných podobných automobiloch.

Na výstave automobilou Auto Expo Dillí v Indii sa v roku 2010 svetu predstavil nový model Fiat Linea, Fiat Linea T. Úplne nový Fiat Linea T 1.4 litrovým preplňovaným motorom s výkonom 84 kW. Záujem  zdvihlo hlavne zrýchlenie na 100 km/h za 10,2 sekundy a dosiahnuteľná rýchlosť predstavovala 200 km/h. Táto indická výroba Fiatu Linea T sa okrem motorov vyznačovala i 16 palcovými pneumatikami z ľahkých zliatin, kotúčovými brzdami na všetkých štyroch kolesách, talianskymi koženými sedačkami ako aj celkovým  zlepšením kvality interiéru.

Fiat Linea klub

Brazílsky Fiat Linea začal mieriť k takým popredným automobilom ako Honda Civic a Toyota Corolla, ktoré mali vysoké postavenie na trhu vo svojej triede. Fiat Linea založil i klub pre svojich nadšencov a ponúkal špeciálne VIP služby pre majiteľov Fiatu Linea, ktoré zahrňujú pozvánky či vstupenky do divadiel, na významné akcie, predstavenia a koncerty. Takisto tento klub ponúka i servis zadarmo a 3 ročnú záruku.

Videá: