Multipla je jeden z popredných modelov vyrábaných talianskou automobilkou. Prvýkrát bola predstavená verejnosti v roku 1996 ako koncept a následne sa roku 1998 dostala do predaja.
Vyvolala pomerne veľkú pozornosť vďaka svojmu netradičnému interiéru a tvaru auta. Auto sa vyznačuje kratšou a širšie konštrukciou ako ostatné autá v podobnej triede, je päť dverové a má netradičných 6 sedadiel. Dnes sa dá povedať, že sa stal legendou fabriky Fiat.

Fiat Multipla

zdroj: topspeed.com

V čase uvedenia bola značka Fiat na svojom vrchole a aj vďaka tomu Multipla zaznamenala veľký úspech na trhu. Najväčšia časť produkcie pochádzala priamo z Talianska, pričom hlavne Turín bol hlavným centrom výroby modelu Multipla. Treba povedať, že si vyslúžila množstvo kritických hlasov, hlavne smerujúcich na dizajn, našla si však aj zástup množstvo priaznivcov a v roku 2000 si vyslúžila prestížnu cenu “Top Gear’s Car of the Year” a neskôr aj ďalšie ceny ako napríklad “Best MPV”.

K pohonu slúži zážihový 16V štvorvalec objemu 1581 cm3 alebo jeho alternatíva vznetový motor s objemom 1910 cm3, ich výkon sa pohybuje okolo 105bhp so systémem common rail. Motory sú umiestnené vpredu a poháňajú predné kolesá.

Existujú aj ďalšie tri alternatívy pohonu. Prvý pod názvom Blupower, ktorý energiu získanú z metánu. Objem nádrží je 216l, v ktorých je metán spalovaný v 1.6L 16V motore, s výkonom 68hp.
Verzia Bipower má dve nezávislé vstrekovacie jednotky, jednu pre benzín, druhú pre metán. Nádrže metánu majú objem 164l. Posledným typom je Multipla Hybrid power vybavený zážihovým motorom, ktorému pomáha trojfázový asynchrónny motor s výkonom 41hp, ktorý je poháňaný z batérii. Jazda prebieha v troch módoch – elektrický, elektrický s dobíjaním batérii a hybridný.

Vývojári modelu vypočuli kritické hlasy a prišli s viacerými zmenami základného modelu auta a nakoniec v roku 2004 sa Fiat rozhodol o kompletné “omladenie” celej architektúry vozidla. Zmeny boli postupné a týkali sa všetkých aspektov, či už vonkajšieho dizajnu alebo úprav motora.
Motor bol navrhnutý na pomerne slušnú silu a pohyboval sa v rozmedzí 95-115 bhp. V tomto segmente áut je to určite obdivuhodný výkon. Neskôr boli pridané rôzne nové doplnky a vylepšenia.

Parametre

Rozmery, váha, spotreba
Dĺžka 4090 mm
Šírka 1870 mm
Výšku 1690 mm
Rázvor 2660 mm
Celková hmotnosť 1370 kg
Priemerná spotreba paliva (l/100km) 6.7(mimo mesto 4.5)
Motor a výkon
Maximálna rýchlosť 111km/h
Umiestnenie motoru vpredu
Počet valcov 4
Max. výkon(bhp) 120
Celkový objem valcov 1910 cm3
Kompresný pomer 18.5

Podrobné parametre si môžete prehliadnuť na adrese: showroom

video: