Palio je jedno z mála vozidiel Fiatu, ktoré malo ambície preraziť na trhy všetkých rozvojových ekonomík sveta. Pod záštitou Palio sa rovnaké auto sa vyrába všade po svete, avšak s odlišnými menami s a miere odlišnou konfiguráciou. Iba v Brazílii, Číne, Argentíne, Indii, Turecku a Južnej Afrike je známe práve pod označením Palio. Môžeme ho zaradiť medzi malé rodinné vozidlá.

Fiat Palio

zdroj: wikipedia.org

Produkcia modelu začala pred 15 rokmi, keď vývojári Fiatu prišli so zámerom postaviť akési “svetové auto”, ktorého prítomnosť bude cítiť vo všetkých častiach sveta. Avšak aby bol zabezpečený istý stupeň uniformity v dizajnovej špecifikácii, podvozok ostal iba s malým vylepšením rovnaký ako pri Fiate Uno, pričom predchádzajúca architektúra bola prebudovaná tak, aby poskytla autu viac sily a flexibility na cestách.

Produkcia sa rozširovala po svete postupne. V roku 1996 začala v Brazílii, v ďalšom roku sa preniesla aj do Argentíny. Neskôr sa rozbehla v Poľsku, Maroku a Venezuele. V Turecku začali produkovať Palio v roku 1998, v roku 1999 sa dostala aj do Južnej Afriky a Indie a ako posledné krajiny sa pripojili ku produkcií Čína a Egypt.

Fiat si uvedomil, že je potrebná nejaká zmena a preto v roku 2001 s modelom Palio vykonaná prvá výrazná revitalizácia. Vynovenia sa dočkala predná aj zadná maska či interiéry, ale auto dostalo aj niekoľko konfiguračných vylepšení a aj nový motor s označením FIRE.

Fiat Palio

zdroj: wikipedia.org

Ďalšia zmena prišla v roku 2004 a dá sa povedať, že prišiel úplne nový model. Sila motora stúpla na výborných 120bhp. Okrem toho boli pridané ďalšie vylepšenia ako parkovací asistent či dažďové senzory pre stierače, zníženie nápravy a úplne nové interiéry. Tento model v Brazílii dokonca zlomil predajné rekordy.

Špeciálne v Južnej Afrike a Brazílii bola v roku 2007 vykonaná aj štvrtá úprava, ktorá sa týkala opäť hlavne vylepšenia motoru, zmena nastala aj v tvare, ktorý bol odvodený z modelu Fiat Grande Punto. Po roku 2007 bolo predaných vyše 120 000 vozidiel. Nová rada prichádza na trh koncom roku 2011.

Parametre

  • Auto prichádza s množstvom rôznych špecifikácii a taktiež v rôznych modelových prevedeniach, čo teda súvisí s jeho pôvodným zámerom rozšíriť sa po celom svete. Vyrába sa ako 3-dverový ale aj 5-dverový hatchback(Palio), sedan (Siena), kombi(Palio Weekend) a pick-up(Palio Strada). V Číne sa vyrába Nanjing Fiat Palio.
  • Dostupných je viacero motorov: ELX 1.0L, FIRE 16V 1.0L, 1.2L alebo 1.4L FIRE (etanol aj benzín), 1.6L 16V 120 hp a športová verzia 1.8R so súčasnou revíziou 1.8L 8V motoru od General Motors. Čína vyrába 44 kW 1.2 liter alebo 63 kW 1.5L.
  • Dĺžka: 3850 mm
  • Šírka: 1640 mm
  • Výška: 1440 mm
  • Rázvor: 2370 mm

Videá: