Sedici je typ úžitkového športového vozidla, v prevedení 5-dverového hatchbacku, ktoré sa osvedčilo jednak ako mestské auto, ale aj ako auto určené na prepravu nákladu. Výroba funguje v spojení s automobilkou Suzuki, kde partnerskou značkou vyrábanou spoločne s Fiatom Sedici je Suzuki SX4. Táto spojená výroba má potenciál na dodanie 60000 áut na trh ročne. V roku 2006 bol model predstavený v Ženeve. Doteraz sa vyrobilo asi 130 000 vozidiel tejto značky.

Fiat Sedici Nuovo

zdroj: topspeed.com

Sedici malo zaujímavé uvedenie na trh, keď bolo predstavené ako oficiálne auto Zimných olympijských hier konaných v roku 2006. Preklad názvu auta je jednoducho číslovka 16. Pri výbere tohoto mena bolo pravdepodobne prihliadané na to, že auto je typu 4×4.

Predajnosť auta po jeho uvedení na trh zaznamenala veľmi dobré výsledky, v niektorých krajinách ako napríklad v Taliansku bolo druhé najpredávanejšie auto a pomaly prebralo trhové podiely jeho blízkych konkurentov a nakoniec sa stal najpredávanejším SUV. Neskôr prišla inovácia v podobe uvedenia typu 4×2 do predaja.

Prístupné sú dve verzie motoru dostupné v prevedení benzín a ako Multijet diesel, ktoré majú dostatočnú kapacitu, aby zvládol rýchlosti až do 180 km/h, čo je obdivuhodná charakteristika pre mestské športové auto.

Fiat Sedici je veľmi variabilné, výborne zvláda hladké mestské cesty ako aj drsný terén, čo dosahuje aj vďaka prevedeniu 4×4. Okrem toho konštrukcia motoru spĺňa posledné ekologické normy, a aj vďaka tomu umožňuje zaujímavú úsporu paliva a šetrí tak peniaze. Aj keď navonok vyzerá masívne a neforemne, interiéry sú veľmi vydarené a štýlové, čo vyplýva z toho, že Fiat pri všetkých svojich modeloch dbá na dizajn a celkový dojem, inak to nie je ani pri Fiate Sedici.

Parametre

Dĺžka 4120 mm
Šírka 1730 mm
Výška 1580 mm
Rázvor 2500 mm
Váha 1,320-1,425 kg
Motor 1.6L M16A I4 benzín 79 kW, 1.9L Multijet I4 diesel 88 kW, 2.0L Multijet I4 diesel 99 kW
Maximálna rýchlosť 180-190 km/h
Prevodovka 5-stupňová manuálna (benzín), 6-stupňová manuálna (diesel)