Fiat Stilo je automobil nižšej strednej triedy spoločnosti Fiat. Vyrábal sa od októbra 2001 ako trojdverový, ale aj päťdverový hatchback. Fiat Stilo nahradil obľúbené modely Fiat Bravo/Brava. Od začiatku roku 2003 sa vyrába aj ako päťdverové kombi, ktoré nahradilo Fiat Marea.
Trojdverový Fiat Stilo je o niečo kratší a tiež nižšie posadenie vodiča ako päťdverové Stilo. Oba automobily boli predstavené ako klasické vozy s vysokou úžitkovou hodnotou, veľkým vnútorným priestorom a výbornými jazdnými vlastnosťami.

Fiat Stilo

zdroj: wikipedia.org

Karosérie jednotlivých verzií sa odlišujú inými nárazníkmi, blatníkmi, dverami a čelnými sklami.
Motory a podvozky vo Fiate Stilo sa rozvíjali a vyrábali samostatne, brzdový systém bol navrhnutý spoločnosťou Bosh. Väčšina elektriky (vstrekovanie paliva, merač hmotnosti vzduchu, ABS, ESP) bola dodávaná tiež zo spoločnosti Bosh a niekoľko ďalších častí pochádzalo zo spoločnosti TRW Automotive. V jeseni roku 2004 si Fiat Stilo obliekol nový nevtieravý dizajn.
Výkon Fiatu Stilo v roku 2001 bol 63 kW a postupne sa zvyšoval až na 125 kW.

Medzi výhody Fiatu Stilo patrí vysoká úroveň štandardnej a doplnkovej výbavy, bezpečný podvozok, úsporný motor a presné radenie. Nevýhodami boli zdĺhavý nábeh motora na prevádzkovú teplotu, slabšia akcelerácia a menšie bočné zrkadlá.

Výroba trojdverových a päťdverových variantov bola ukončená v Európe začiatkom roka 2007, nástupcom sa stal Fiat Bravo 198. Multifunkčný automobil Fiat Stilo bol v Európe dostupný do mája 2008.

Technické parametre

Dĺžka 4190 mm
Šírka 1790 mm
Výška 1480 mm
Rázvor náprav 2610 mm
Celková hmotnosť 1325 kg
Priemerná spotreba paliva 5,4 – 9,8 l/100 km
Max. rýchlosť 170 – 215 km/h

Videá: