Fiat Tipo patrí k nižšej strednej triede. Bol vyrábaný pre európsky trh v rokoch 1988 až 1995 ako nástupca Fiatu Ritmo. Vzhľadom na priestorové podmienky (maximálny nákladný priestor po sklopení zadných sedadiel bol 1100 l) a po inovatívnych nápadoch dosiahol Fiat Tipo v roku 1989 titul Auto roka. Z problémov s hrdzavením pri skôr vyrábaných modeloch sa spoločnosť Fiat poučila a predávala Fiat Tipo s čiastočne pozinkovanou karosériou. Celkovo to bolo 23 m2 pozinkovaného plechu na jeden automobil. Zadná kapota pochádzala zo sklenených vlákien.

Fiat Tipo

zdroj: wikipedia.org

Ponúkané Tipo bolo vybavené rôznymi motormi, pričom výkon bol 40 kW v 1,1L motore až po Fiat Tipo Sport s 107 kW výkonom s 2,0L 16V motorom.

V priebehu zostrojovania bol automobil do detailov prepracovaný. Začiatkom roka 1993 bola predstavená druhá modernizovaná séria. Prepracovaná bola predná časť auta, maska chladiča a svetlá, palubná doska, dverové obloženie, bol zavedený airbag vodiča, zlepšila sa aj odolnosť karosérie pri nehodách.

V októbri 1995 bol Fiat Tipo nahradený Fiatom Bravo/Brava, do konca roka 1999 sa Tipo naďalej vyrábalo v zahraničí, konkrétne v Turecku a Brazílii.

Varianty

Fiat Tipo 2.0L AGT/DGT dosahoval výkon 83 kW. K jeho výbave patria elektrické predné okná, posilňovač riadenia, centrálne zamykanie, tónované sklá, elektricky nastaviteľné a vyhrievané spätné zrkadlá a elektricky ovládané strešné okno.

Fiat Tipo 2.0L GT je špeciálny model zahŕňajúci bohaté štandardné vybavenie, kožený interiér vínovej farby, klimatizáciu s recirkuláciou vzduchu, elektricky nastaviteľné a vyhrievané spätné zrkadlá, hmlové svetlomety a kolesá z ľahkých zliatin. Bol vyrábaný iba v striebornej a čiernej metalíze.

Fiat Tipo 2.0L i.e. 16V Sport je športový automobil. K výbave Fiatu Tipo Sport patrí elektrické sťahovanie predných okien, centrálne zamykanie a čierny kožený interiér.

Technické parametre:

Dĺžka 4354 mm
Šírka 1695 mm
Výška 1445 mm
Rázvor náprav 2540 mm
Celková hmotnosť 1030 kg
Priemerná spotreba paliva 7,4 l/100 km
Max. rýchlosť 172 km/h

Video: